de cz
Úvodní strana » Kapela » Kronika: historie kapely

Historie dechové kapely Chodovarky

Historie západočeské pivovarské dechové kapely Chodovarky z Chodové Plané je dlouhá více než pětatřicet let. Naše kronika by Vám ji měla alespoň částečně přiblížit. Historie je členěna do několika období - vždy asi tak po deseti letech. V horní části stránky je historie nejnovější a ve spodní části pak naleznete informace (historii) staršího data. Vše začíná u samotného založení kapely.

kapela Chodovarka
kapela Chodovanka
kapela Chodovarka
kapela Chodovarka
kapela Chodovanka

Z dechovky Chodovanky se stává dechová kapela Chodovarka

Historie naší dechové kapely 1996 - 2005

Do roku 1996 vyhrávala dechová kapela Chodovanka svým posluchačům v bleděmodrých vestách. Vesty však byly po těch mnoha vystoupeních již značně opotřebované, a proto se kapela rozhodla své uniformy obměnit. Volba padla na vesty barvy vínové. Šatník muzikantů obohatila rovněž tmavě modrá saka. Saka jsou určená pro vystoupení za nepříznivého počasí. Rok 1996 ovšem neznamenal pro kapelu jen nové barvy, ale rovněž novou krev, kterou představovali do dechovky nově příchozí muzikanti, jejichž příliv pokračoval i v roce následujícím. A nebyli to jen samí muži. Řady kapely rozšířily i dvě slečny - hráčky na klarinet Tereza a Jitka.

Nahrávka Chodovarka poprvé Rok 1997 byl pro další vývoj kapely zlomový. Jméno dechová hudba Chodovanka se totiž po mnoha letech mění na „Chodovarka“. Kapela začíná vyhrávat pod záštitou chodovoplánského rodinného pivovaru Chodovar, který se tak stává jejím hlavním mecenášem. V témže roce se po dlouhé a usilovné práci zrodila první audio nahrávka kapely s názvem „Chodovarka poprvé“. Zajímavostí tohoto CD je to, že ho natáčela ještě dechová kapela Chodovanka, ale vydala ho již dechová hudba Chodovarka. O rok později (1998) kapela nahrála druhé CD a vydala ho roku 1999 v edici „Poslouchejte s námi“. Tato nahrávka vznikla především pro účely natáčení televizního pořadu „Příště u Vás“, který Chodovarka natáčela společně s dechovou kapelou Lázeňačkou (pozn. dnes již neexistující dechovka z Mariánských Lázní) v srpnu 1998 v zahradě pivovaru Chodovar. Chodovarka v Japonsku V této době se kapela dostala do podvědomí širšího okruhu posluchačů a výsledkem jejího snažení byly také dva pětitýdenní zájezdy do Japonska (1998 a 1999), kde si kapela během svých vystoupení v zábavním parku nedaleko Meibashi získala příznivce i v řadách Japonců. Mezi další úspěchy řadíme účast na dechovkovém festivalu Polka – fest (1998 - České Budějovice a 1999 - Žatec) a hostování zpěváků Chodovarky Marie Kozlové a Ladislava Říhy v pořadu „Na Vlachovce“ v roce 1999. Vítěznou soutěžní skladbu, která zazněla na Polka – festu v Žatci „Čechy domov můj“ v podání Chodovarky si poslechl i její autor Áda Doško, který seděl v hledišti. Dechová kapela Chodovarka se na tomto festivalu umístila na výborném druhém místě. V roce 2000 hostila festival Polka – fest Chodová Planá a hlavním pořadatelem festivalu se stala právě dechová hudba Chodovarka, která při této příležitosti oslavila pětadvacáté výročí svého založení. V tomto období spolupracovala kapela s mažoretkami Punto z Kolína (mažoretky vedla paní Kateřina Pekárková). Tyto mladé dívky zpříjemnily a ozdobily mnohá naše vystoupení. Roku 2001 kapela pokračovala ve svých tradičních vystoupeních po okolí, kde vystupovala v tradičním složení, ovšem hned se třemi klarinetistkami. Jitku a Terezu doplnila dcera kapelníka Věra Kestřánková, které bylo pouhých dvanáct let.

Film Višňová královna Roku 2002 se kapela zúčastnila natáčení dalšího televizního pořadu, tentokrát s názvem „Hezky od podlahy“. Pořad se natáčel v hospůdce U Zlatého selátka v Kladně a v Nosálově nedaleko Mělníka. Tam už ale dotáčeli jen naši zpěváci Štěpánka Beránková a Ladislav Říha. Kuriozitou tohoto natáčení je bezesporu audio nahrávka, kterou televize v pořadu použila. Šlo totiž o nahrávku, již dechovka Chodovarka natočila vlastními silami na zahradě kapelníka. Další významnou událostí kapely je účast několika vybraných hudebníků při natáčení filmu „Višňová královna“. Film natáčel německý filmový štáb nedaleko Konstantinových Lázní roku 2003.

Výročí Chodovarky Rok 2005 také patří mezi významné mezníky v historii naší dechovky. Kapela oslavila v květnu 30. výročí svého založení. K této slavnostní příležitosti byla pozvána dechová hudba Daliborka z Mariánských Lázní, která zahrála na slavnostním koncertě v areálu rodinného pivovaru Chodovar, a na závěr zahrály obě kapely současně. Dechová hudba Chodovarka se v tomto roce stala členem Sdružení dechových orchestrů České republiky a přihlásila se do přeshraniční spolupráce mezi spolkovými zeměmi Německa Bavorskem a Saskem a západočeským regionem - Bavaria-Bohemia Kultura.


Dechová kapela Chodovanka dospívá

O Plzeňský soudek

Historie naší dechové kapely 1986 - 1995

Květen 1993 je pro kapelu velice významný, protože se poprvé zúčastňuje v Plzeňském rozhlase soutěže „O Plzeňský soudek“. Tehdy pořad moderoval Petr Jančařík a s Chodovankou se ve studiu střetla domácí plzeňská Dechová kapela Otty Hellera. Pořad byl vysílán živě a hlasovat v soutěži mohli jak diváci přítomní v plzeňském studiu, tak i posluchači od rádiových přijímačů. Ti hlasovali z pohodlí svého domova pomocí telefonů.



V Chodové Plané vzniká nová dechová hudba - dechovka se jmenuje Chodovanka

Historie naší dechové kapely 1975 - 1985

Píše se rok 1975 a v malé obci na západě Čech v Chodové Plané, vzniká při tehdejším Závodním klubu pracujících nová kapela, která se chce zabývat lidovou – dechovou hudbou, neboť dechovka je známa všem muzikantům a svými melodiemi a krásnými texty oslovuje zcela každého. O založení kapely se zasloužil jeden místní milovník české dechovky. Kapelu založil pan Jan Kestřánek a vytvořil ji z kamarádů muzikantů, se kterými již v předchozích letech vyhrával na vesnických tancovačkách.

kapelník Jan Kestřánek Jan Kestřánek, klarinetista a saxofonista, především ale hlavní iniciátor založení kapely a také pozdější dlouholetý kapelník, v roce 1975 úspěšně absolvoval na tehdejším Krajském kulturním středisku v Plzni kapelnický kurz, což byla jedna z podmínek, kterou museli splňovat všechny nově vznikající kapely.

Tehdy bylo obsazení dechovky více než skromné: trubka, saxofon, dvě baskřídlovky, bicí a harmonika. Proto také Jan Kestřánek vyhledával neustále nové muzikanty. Velkým přínosem se tehdy pro kapelu stali bratři Vaníčkové - muzikanti hrající na trubku a baskřídlovku. Zajímavostí je, že tehdy nově příchozí patnáctiletý trumpetista Jiří Vaníček, hraje v kapele dodnes. Tímto posílením na již zmíněných postech však vývoj muziky nekončí. Kapela se stále rozšiřuje a dostává pomalu podobu klasické české dechovky. Je třeba dodat, že celá kapela se skládala v této době výhradně z amatérských muzikantů. Naši muzikantští předchůdci hráli mnohdy jen zpaměti, tak, jak měli písničky naposlouchané. V této době ale vyvstala potřeba opatření notového materiálu a alespoň základního vybavení kapely. Každý přiložil ruku k dílu - vyráběly se notové pulty, bedny na přepravu vybavení, zakoupila se základní aparatura pro zpěv a přepisovaly se noty. S tímto byly ovšem také spojeny vzrůstající nároky na jednotlivé muzikanty. Proto se v této době také složení kapely značně obměnilo.

Dechová hudba Chodovanka Takto tedy vznikla dechová kapela Chodovanka. Následovalo zkoušení a první vhození neplavců do vody. Kapela se rozhodla zajet „na blind“ do obce Třebeň, kde byla naprosto neznámou a tam poprosit místního hospodského, zda by mohla zahrát v jeho hospodě. Ten svolil a úspěch kapely byl nebývalý. Po této zkušenosti získali muzikanti patřičnou odvahu a s ještě větší chutí se pustili do práce. Kapela musela také prokázat svoji způsobilost k produkci na veřejných přehrávkách. Založení dechovky Chodovanky se rychle rozkřiklo a kapela začala vyhrávat na různých akcích v blízkém okolí. Stále si získávala širší publikum a přišlo i první zahraniční vystoupení v NDR. To bylo někdy v roce 1983. V této době nebyl v kapele pochopitelně nikdo, kdo by uměl pronést k posluchačům pár slov v němčině. Zájezd se ovšem i tak obešel bez problémů a u našich sousedů se setkal s velkým úspěchem, který byl pro muzikanty motivací k jejich další práci.

Zpět na "Kapela"

Odkazy související
s historií Chodovarky

Nahlédněte do některé z našich fotogalerií.

Dechová hudba Chodovarka v roce 2012 Dechová hudba Chodovarka v roce 2009 Dechová hudba Chodovarka v roce 2008 Dechová hudba Chodovarka v roce 2006 Chodovarka oslavila 30 narozeniny Dechová hudba Chodovarka v Japonsku II. Dechová hudba Chodovarka navštívila Japonsko Dechová hudba Chodovarka v roce 1999 Historie dechové kapely Chodovanka

Napsali o nás v novinách.